Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer double action scrape baling press machine, triple action gatha pressing machine, scrap baling press, triple action jumbo scrap baler machine, hydraulic metal balers and vertical paper baler.
₹ 740000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Model | Double Action, SR80MT4CYL |
| Phase | Three Phase |
| Max Force Or Load | 80 Ton |
| Bail Weight | 50 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Control Type | Hand Lever |
| Bail Size (millimetre) | 16 x 16 Inch |
| Power (Watt) | 440 W |
| No. Of Cylinder | 4 Cylinder |
| Oil tank capacity (Litres) | 400 L |
| Brand | Srew |
| Electric Motor | 15 HP |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1400000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Ton/Day |
| Model Name/Number | SR120MTTA |
| Brand | Srew |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed | 1440 RPM |
| Material | Mild Steel |
| Input Voltage | 420V |
| Motor Power | 8 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 740000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 80 Ton |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automatic Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Bale Size | 16 x 18 Inches (H x W) |
| Bale Weight | 50 Kg |
| Cylinder Size | 200 mm x 245 mm x 135 mm (Bore x OD x Ram) |
| Electric Motor | 15 HP |
| Machine Weight (approx) | 4.3 Ton approx. |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 4250000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 200 ton |
| Bale Weight | 250 kg |
| Structure Type | Horizontal |
| Model Name/Number | SR200MTTAPLC |
| Usage/Application | MS/SS/ALUMINIUM |
| Type | Triple Action |
| Working Type | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Material To Press | Ms Scrap, Aluminium Scrap, Stainless Steel Scrap, Mixed Scrap, Copper Scrap |
| Bale Size | 600x600 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SREW |
| Color | BLUE / YELLOW |
| Size | 34" X 48" X 80" (H X W X L) INCHES |
| Control Type | PLC |
| Phase | 3 PHASE |
| Motor Power | 50 + 3 H.P 3 PHASE 1440 RPM 50 HZS |
| Pump | DOUBLE VANE PUMP SYATEMS |
| Voltage | 440 V |
| Working Pressure | 3000 PSI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1430000 / Unit Get Latest Price
| Press Capacity | 120 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Structure Type | Triple Action |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Max Force Or Load | 120 Ton |
| Bail Weight | 70 Kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Color | Blue |
| Electric Motor | 25 +2 H.P |
| No. Of Cylinder | 5 NOS |
| Oil Tank Capacity | 800 L |
| Machine Weight | 7000 Kg Approx. |
| Chamber Size | 25" x 30" x 55" (H x W x L) Inches |
| Working Pressure | 3000 PSI |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Machine Type | Vertical |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Model Name/Number | SR40MTSBP |
| Brand | Srew |
| Usage/Application | Plastic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 440V |
| Weight | 1900 Kg Approx. |
| Motor Power | 10 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 530000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Paper |
| Bail Weight | 150 Kg |
| Platen Size | 34 x 26 x 50 Inches (L x W x H) |
| Automation Grade | Manual |
| Electric Motor | 10 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 465000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Vertical |
| Max Load Capacity | 40 Ton |
| Pressing Force | 40 Ton |
| Max Force Or Load | 40 Ton |
| Material | MS |
| Usage/Application | Empty Drums |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Electric Motor | 10 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 770000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 100 ton |
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Structure Type | Double Action |
| Working Type | Semi Automatic |
| Material To Press | Metal Scrap |
| Motor Power | 15 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Usage/Application | Alluminium / MS / SS |
| Weight | 4500 KG APPROX |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 15 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Bale Discharge | Automatic Eject |
| Chamber Size | 24H X 24W X 52L INCHES |
| Electric Motor Power | 15 HP |
| Control Type | Lever Operated |
| Phase | 3 PHASE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1690000 / Unit Get Latest Price
| Press Capacity | 120 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Structure Type | Triple Action |
| Model Name/Number | SR120MTTAPLC |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Working Type | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Material To Press | Copper Scrap, Ms Scrap, Aluminium Scrap, Stainless Steel Scrap |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Bail Weight | 70 Kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Srew |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 25 + 2 HP |
| Pump | Double Pump System |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1560000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 TON |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Bail Weight | 50 TO 60 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 745000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 30 TO 50 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Automatic Grade | Manual |
| Material | Mild Steel |
| Machine Weight (apporox) | 2750 Kg |
| Cylinder Size | 180 x 220 x 120mm (Bore x OD x RAM) |
| Finishing | Painted |
| Phase | 3 Phase |
| Bale Size | 12 x 12 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. Mistry (Chairman & CEO)
Shree Rameshwar Eng. Works (Group of Rameshwar Machinery Private Limited)
P. No. 171/2, Shivshakti Estate, Near Water Project Kotarpur Airport Road, Naroda
Noblenagar, Ahmedabad - 382340, Gujarat, India