Offering you a complete choice of products which include automatic triple action baling machine, single action hydraulic scrap baling press, scrap press machine, scrap baling press for steel industry, ms scrap baling press machine and semi automatic pet bottle baling press machine.
₹ 1640000 / Unit Get Latest Price
| Press Capacity | 120 ton |
| Capacity | 120 Ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Structure Type | Triple Action |
| Model Name/Number | TA/120 |
| Material | MS |
| Usage/Application | Scrap Waste |
| Weight | 7200 Kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Electric Motor | 30 HP |
| Chamber Size | 28 x 25 x 58 Inches (L x W x H) |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440V |
| Brand | Srew |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1420000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 120 TON |
| Model Name/Number | SR120MTTA |
| Automatic Grade | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Finishing | Painted |
| Electric Motor | 25 + 2 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Capacity | 120 TON |
| Bale Weight | 50 TO 60 Kg |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 730000 / Unit Get Latest Price
| Press Capacity | 80 ton |
| Structure Type | Double Action |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Material To Press | Metal Scrap |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Brand | Srew |
| Model Name/Number | SR80MTDA2CYL |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Electric Motor Power | 15 HP |
| Control Type | Lever Operated |
| Phase | Three Phase |
| Color | Blue |
| Frequency | 50 Hz |
| Oil Tank Capacity | 500 L |
| Bale Weight | 50 Kg |
| Capacity | 80 Ton |
| Finishing | Painted |
| Motor Power | 15 HP |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Working Type | Manual |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1420000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 120 TON |
| Material | Mild Steel |
| Type | Triple Action |
| Max Force Or Load | 120 Ton |
| Model Name/Number | SR120MTTAHL |
| Usage/Application | MS / SS / CARTOON |
| Bail Weight | 40 TO 60 Kg |
| Brand | SREW |
| Control Type | HAND LIVER OPERATE |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 25 + 2 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 710000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 80 Ton |
| Capacity | 80 Ton |
| Model Name/Number | SR80MTDA2CYL |
| Type | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 40 Kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | SREW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 410000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton |
| Model Name/Number | SR50MTPET |
| Brand | Srew |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | PET Bottle |
| Motor Power | 10 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 75 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 300 Kg |
| Platen Size | 32 L X 26 W X 72 H in Inches |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Model Name/Number | SR75MTSB |
| Brand | Srew |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 175000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Vertical |
| Max Load Capacity | 15 TON |
| Pressing Force | 15 TON |
| Motor Power | 3 HP |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Bail Weight | 50 Kg |
| Automation Grade | Manual |
| Chamber Size | 18 x 24 x 36 Inch (L x W x H) |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 480000 / Unit Get Latest Price
| Load Capacity | 60 Ton |
| Max Force Or Load | 60 Ton |
| Material | MS |
| Usage/Application | PET Bottle |
| Bail Weight | 180 Kg |
| Motor Power | 10 + 3 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Chamber Size | 30 x 20 x 68 Inch (L x W x H) |
| Phase | 3 PHASE |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 370000 / Unit Get Latest Price
| Press Capacity | 40 ton |
| Bale Weight | 150 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Working Type | Manual |
| Material To Press | Cardboard, Waste Paper, Plastic Scrap, Foam, Pet Bottle |
| Motor Power | 10 HP |
| Bale Size | 850 x 650 mm |
| Max Force Or Load | 40 Ton |
| Material | MS |
| Usage/Application | Cartoon |
| Bail Weight | 150 Kg |
| Weight | 2200 Kg |
| Automation Grade | Manual |
| Chamber Size | 34 x 26 x 50 Inch (L x W x H) |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 350000 / Unit Get Latest Price
| Press Capacity | 25 Ton |
| Bale Weight | 100 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Working Type | Manual |
| Material To Press | Mixed Scrap, Paper Scrap, Plastic Scrap |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Bale Size | 850 X 650 MM |
| Max Force Or Load | 25 Ton |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Bail Weight | 120 Kg |
| Automation Grade | Manual |
| Chamber Size | 34(L)x26(W)x45(H) In Inch |
| Phase | 3 Phase |
| Color | Blue |
| No. Of Cylinder | 1 Cylinder |
| Oil Tank Capacity | 100 L |
| Cylinder Size | 140(Bore) x 160(OD) x 90(Ram) x 1000 (Stroke) mm |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 750000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 60 Ton Pressure Capacity |
| Usage/Application | Industrial |
| Bail Weight | 15 Kg |
| Motor Power | 10 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 245000 / UNIT Get Latest Price
| Capacity | 25 Ton |
| Material | MS |
| Usage/Application | Rafiya |
| Motor Power | 5 HP |
| Bail Weight | 100 Kg |
| Automation Grade | Manual |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 UNIT
₹ 2560000 / Unit Get Latest Price
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 800 TO 1000 Kg |
| Motor Power | 40 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Bail Size | 84 x 36 x 36 Inches (L x W x H) |
| Electric Motor | 30 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Oil Tank Capacity | 1200 L |
| Chamber Size | 36(H)x36(W)x118(L) In Inch |
| Max Force Or Load | 100 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1430000 / Unit Get Latest Price
| Press Capacity | 120 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Structure Type | Triple Action |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Material To Press | Brass Scrap, Copper Scrap, Aluminium Scrap, Stainless Steel Scrap, Ms Scrap, Paper Scrap |
| Bale Size | 350 X 350 MM |
| Max Force Or Load | 120 Ton |
| Bail Weight | 70 Kg |
| Bail Size | 15 x 15 x 12 -15 Inches (L x H x W) |
| Phase | Three Phase |
| Electric Motor | 25 + 2 HP |
| No. Of Cylinder | 5 NOS |
| Oil Tank Capacity | 800 LTR |
| Chamber Size | 25" x 30" x 55" (H x W x L) Inches |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Working Type | Manual |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Unit
Mr. Mistry (Chairman & CEO)
Shree Rameshwar Eng. Works (Group of Rameshwar Machinery Private Limited)
P. No. 171/2, Shivshakti Estate, Near Water Project Kotarpur Airport Road, Naroda
Noblenagar, Ahmedabad - 382340, Gujarat, India