Our range of products include hydraulic baling press for waste cloth, srew clothing baler and waste corrugated baler.
₹ 1150000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 150 Ton |
| Brand | Srew |
| Phase | Three Phase |
| Automatic Grade | Hydraulic, Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Cotton/ Coir / Yarn |
| Bail Weight | 170 Kg |
| Motor Power | 25 + 3 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Material | Mild Steel |
| Chamber Size | 48 x 18 x 84 Inch (L x W x H) |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 245000 / Unit Get Latest Price
| Press Capacity | 25 TON |
| Bale Weight | 100 kg |
| Material To Press | Cartons, Waste Paper, Foam, E Waste, Plastic Scrap, Cardboard |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Max Force or Load | 30 Ton |
| Material | MS |
| Model Name/Number | SR25MTSB |
| Bail Weight | 100 Kg |
| Brand | Srew |
| Automation Grade | Manual |
| Electric Motor | 5 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| Oil Tank Capacity | 80 L |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 255000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 25 TON |
| Bale Weight | 100 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Material To Press | Cardboard, Foam, Plastic Scrap, Cartons, Waste Paper |
| Working Type | Manual |
| Bale Size | 800 X 650 MM |
| Motor Power | 5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Rafiya |
| Bale Discharge | Manual Eject |
| Automation Grade | Manual |
| Electric Motor Power | 5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. Mistry (Chairman & CEO)
Shree Rameshwar Eng. Works (Group of Rameshwar Machinery Private Limited)
P. No. 171/2, Shivshakti Estate, Near Water Project Kotarpur Airport Road, Naroda
Noblenagar, Ahmedabad - 382340, Gujarat, India