Pioneers in the industry, we offer hydraulic scrap baling press and hydraulic msw scrap baling press from India.
₹ 1690000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 120 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Structure Type | Horizontal |
| Working Type | Automatic |
| Bale Discharge | Side Eject |
| Max Load Capacity | 120 TON |
| Bail Weight | 50 TO 70 KG |
| Automation Grade | Automatic |
| Bail Size | 15 X 15 INCHES |
| Phase | Three Phase |
| Electric Motor | 25 + 2 HP 1440 RPM 3 PHASE 50 HZS |
| No. Of Cylinder | 5 NOS |
| Oil Tank Capacity | 800 LTR |
| Machine Weight | APPROX 7 TON |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 25 TON |
| Bale Weight | 100 kg |
| Bale Size | 800 X 650 MM |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Structure Type | Vertical |
| Working Type | Manual |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Bail Weight | 100 TO 120 KG |
| Platen Size | 32 L X 26 W X 45 H INCHES |
| Automation Grade | Manual |
| Material To Press | Mixed Scrap |
| Control Type | Lever Operated |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. Mistry (Chairman & CEO)
Shree Rameshwar Eng. Works (Group of Rameshwar Machinery Private Limited)
P. No. 171/2, Shivshakti Estate, Near Water Project Kotarpur Airport Road, Naroda
Noblenagar, Ahmedabad - 382340, Gujarat, India