Our product range includes a wide range of automatic alligator shearing machine, industrial alligator shearing machine and semi automatic alligator shearing machine.
₹ 665000 / Piece Get Latest Price
| Scrap Type | Aluminium Scrap, Car Body Scrap, MS Scrap, Structural Scrap |
| Sheet Thickness | 12 mm |
| Cutting Capacity | 25 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Cutting Material | Stainless Steel |
| Blade Length | 600 mm |
| Max Shear Width | 1000 mm |
| Shear Type | Alligator Shear |
| Suitable Section | Channel, Round Bar, Angle, Plate, Flat Bar |
| Voltage | 420 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Strokes Per Min | 5.0 |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |
| Blade Material | EN31 |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 665000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 80 TON |
| Cutting Material | Stainless Steel |
| Brand | SREW |
| Voltage | 320 V |
| Motor Power | 15 hp |
| Max Shear Width | 500 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Max Shear Thickness | 20 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 665000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Sheet Thickness | 6 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 80 TON |
| Cutting Material | Stainless Steel |
| Brand | SREW |
| Voltage | 220 V |
| Motor Power | 15 hp |
| Max Shear Width | 500 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Max Shear Thickness | 25 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Alligator |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. Mistry (Chairman & CEO)
Shree Rameshwar Eng. Works (Group of Rameshwar Machinery Private Limited)
P. No. 171/2, Shivshakti Estate, Near Water Project Kotarpur Airport Road, Naroda
Noblenagar, Ahmedabad - 382340, Gujarat, India